تخته های هوشمند برای آموزش عالی

تخته  هوشمند ابزاری برای آموزش است که اجازه می دهد تا کامپیوتر تصاویر را بر روی برد با استفاده از یک ویدئو پروژکتور نمایش دهد. دانش آموز می تواند با استفاده از انگشتان خود مانند ابزار کامپیوتر به طور مستقیم با صفحه نمایش تخته هوشمند کار کند. آیتم ها را می توان جابه جا و یا کپی کرد، همچنین مدرس می تواند نوشته های خود را به متن تبدیل کرده و ذخیره نماید.

بردهای هوشمند برای کلاس های درس ابزاری بسیار قدرتمند هستند و به مدرس امکان استفاده از فایل های صوتی – تصویری در کلاس درس را می دهد. استفاده خلاقانه از تخته هوشمند فرصت های آموزشی زیادی را ایجاد می نماید. هر چند که در جاهای زیادی از تمام پتانسیل این بردهای هوشمند استفاده نمی شود و آن ها فقط حکم تخته های معمولی را دارند به اضافه تعدادی قابلیت.

امروزه استفاده از تخته های هوشمند در مدارس انگلستان بسیار متداول شده است، ولی دانشگاه ها در مقایسه با آنها ضعیفتر عمل کرده اند. تخته های هوشمند به طور استاندارد برای استفاده در کسب و کار و تجارت و برای نمایش طرح ها و اطلاعات نیز طراحی شده اند و دارای انعطاف پذیری بالایی هستند که باعث می شود بتوان از آنها در مدارس و دانشگاه ها نیز استفاده نمود.

استفاده از بردهوشمند می تواند باعث کاهش هزینه ها شود زیرا امکانی را فراهم می کند تا بتوان با یک کامپیوتر یک کلاس درس را به طور کامل پوشش داد. این بسیار به صرفه تر از این است که بخواهیم یک اتاق کامل فناوری اطلاعات داشته باشیم و یا برای هر دانشجو یک لپ تاپ فراهم کنیم.

برخی از قابلیت هایی که با استفاده از برد هوشمند به وجود می آید:

– افزودن تفاسیر گوناگون

– برجسته نمودن متون

– افزودن توضیحات گوناگون به محتوای آموزشی و ایجاد امکان چاپ و اشتراک گزاری در محیط آموزش مجازی

– نمایش تصاویر و ویدئوها به کلیه اعضای کلاس، با امکان برجسته کردن قسمتی از تصاویر

استفاده در تمرین ها

در کلاس ها و تمرینات ورزشی شما می توانید قسمتی از تمرین ها را فیلم برداری و سپس با دور آهسته و بوسیله بردهوشمند نمایش داده و تفسیر کنید، همچنین می توانید مشخص نمایید که هر بازیکن چه فعالیت هایی را باید انجام دهد.

تجهیزات مورد نیاز برای استفاده از بردهای هوشمند

بردهای هوشمند مانند یک مانیتور بزرگ عمل می کنند و هر آنچه را که در صفحه رایانه موجود باشد را نمایش می دهند. به علاوه ، بردهای هوشمند دارای حس گر لمسی نیز می باشند.

بردها به کاربران این امکان را می دهند تا با لمس کردن مانیتور بتوانند به راحتی با آن کار کنند. برای مثال دو بار لمس کردن آیکون میانبر برنامه ها باعث می شود که رایانه آن برنامه را راه اندازی کند.

رایانه و ارتباطات

استفاده از برد هوشمند نیازمند وجود یک رایانه می باشد. برد هوشمند به صورت یک مانیتور دوم برای رایانه ها عمل می کند. برای اتصال رایانه به بردهای هوشمند معمولا به دو کابل نیاز داریم.

اولی کابل ویدیویی است و باعث می شود که برد هوشمند بتواند صفحه نمایش رایانه را به طور منظم نمایش دهد. کابل دوم اتصال یو اس بی است، به طوری که حس گر لمسی بر روی وایت برد می تواند به صورت ورودی توسط رایانه ثبت شود. برخی از تخته های هوشمند از ارتباطات بی سیم بلوتوث به جای کابل یو اس بی استفاده می کنند.

پروژکتور

بردهای هوشمند هر آن چه که بر روی صفحه کامپیوتر است را نمایش می دهند، اما از لحاظ فنی مانیتور به حساب نمی آیند زیرا خودشان به تنهایی مبدل ویدئویی نیستند. در واقع بردهای هوشمند سطوح ساده ای هستند که تصاویر را از یک مرجع دیگر دریافت و نمایش می دهند. تصاویر با استفاده از یک کابل ویدئویی از رایانه به بردهوشمند منتقل می شوند. برخی از مراجع ارسال تصویر (مثل رایانه ها)، تصاویر را با کیفیت بالا ارائه می دهند، در حالی که برخی دیگر فقط یک تصویر با کیفیت پایین، از مانیتور رایانه را نمایش می دهند.

ورودی های لمسی

تخته های هوشمند معمولا با چهار قلم لمسی تکمیل می شوند. یک بررسی دقیق از قلم ها  نشان می دهد که آنها از یک بدنه پلاستیکی و برای نمایش چهار رنگ استاندارد: قرمز، سبز، آبی و سیاه تشکیل شده اند ولی در حقیقت هیچ جوهر واقعی در این قلم ها وجود ندارد. در عوض، هر وقت که  قلم ها از جایگاه مخصوص برداشته می شوند، برد هوشند متوجه می شود که ورودی های لمسی را بایستی به صورت نوشتاری نمایش دهد و در این حالت جوهر دیجیتالی بر روی برد هوشند ظاهر می شود.

این بدان معنی است که کاربران می توانند بعد از برداشتن قلم از جایگاه مخصوص خود، با هر وسیله مثل انگشتان خود بر روی برد هوشند متن بنویسند و یا تصاویری را ترسیم کنند و تا زمانی که قلم به جای مخصوص برگردانده نشود برد هوشمند فکر می کند شما می خواهید چیزی بنویسید و یا شکلی رسم کنید.

ورودی پاک کن

گاهی کاربران احتیاج پیدا می کنند که نوشته ها را از روی برد هوشمند پاک کنند. به همین منظور در جایگاه مخصوص قلم ها، یک پاک کن هم وجود دارد. هنگامی که کاربران پاک کن را بر می دارند، سیستم هرگونه تماس را به عنوان تلاشی برای پاک کردن صفحه تفسیر می کند و شما بوسیله پاک کن مخصوص می توانید نوشته های برد را پاک کنید.

وقتی که کاربر،  هم قلم و هم پاک کن را از جایگاهشان بر می دارد، خیلی از بردها ترجیح می دهند که ورودی های لمسی را به صورت پاک کن تفسیر کنند.

اگر کاربری قلم و یا پاک کن  مخصوص را گم کند، می تواند با نظر کارشناس متخصص از هر وسیله دیگری به جای آنها استفاده کند. حس گرهای برد هوشمند فکر می کنند که اینها واقعا قلم و پاک کن مخصوص هستند و وقتی آنها دوباره در جایگاه مخصوص قلم و پاک کن قرار داده می شوند، تخته هوشمند فکر می کند که  کاربر واقعا قلم و پاک کن مخصوص را در جایگاهشان قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *